Обгін

Ситуація 1

На дорозі з двостороннім рухом, що має дві смуги, водій легкового автомобіля обганяє автобус, який прямує в попутному напрямку у безпосередній близькості від нерегульованого перехрестя, на яке виїхав і виконує правий поворот вантажний автомобіль.

Небезпечність цієї ситуації полягає в тому, що водій легкового автомобіля змушений збільшити швидкість, щоб устигнути обігнати автобус до перехрестя. До початку обгону він не міг бачити вантажний автомобіль, що з’явився з-за повороту, а водій вантажного, своєю чергою, не припускав, що на його смузі руху з’явиться зустрічна машина, внаслідок чого може статися зіткнення цих двох автомобілів.

Наближаючись до перехрестя, водій легкового автомобіля не повинен був розпочинати обгін автобуса. Щоб не допустити зіткнення з вантажним автомобілем у ситуації, що склалася, він мав би не завершувати обгін, а застосувати екстрене гальмування, пропустити вперед автобус, взяти праворуч і звільнити смугу зустрічного напрямку руху.

Ситуація 2

Двосмуговою дорогою з двостороннім рухом їде автобус і виконує обгін двох вантажних автомобілів. У тому самому напрямку безпосередньо за автобусом прямує легковий автомобіль і також почав їх обгін. У зустрічному напрямку рухається автобус.

Ця ситуація може стати небезпечною, коли водій автобуса, перегнавши вантажний автомобіль, почне повертатися на смугу руху свого напрямку, а водій легкового автомобіля несподівано опиниться перед зустрічним автобусом на близькій відстані, внаслідок чого можливе зіткнення із зустрічним чи попутним автомобілями.

Водію легкового автомобіля необхідно було утриматися від обгону одночасно з автобусом, який обмежував оглядовість смуги зустрічного руху. Це безпечніше було зробити через деякий час, коли смуга зустрічного руху чітко проглядатиметься і буде вільна на достатній відстані.

Ситуація 3

Двосмуговою дорогою для обох напрямків руху, що має стрімкий підйом з перегином поздовжнього профілю, рухається вантажний автомобіль, за ним прямує легковий автомобіль 1, а в зустрічному напрямку – автомобіль 2.

Водій легкового автомобіля, який тривалий час рухався за вантажним автомобілем на затяжному підйомі, вважаючи, що до кінця підйому ще чимала відстань, виїхав на смугу зустрічного руху і почав його обгін. Водночас з непроглядуваної зони з’явився зустрічний автомобіль 2, у результаті чого виникла небезпечна ситуація, яка може призвести до зустрічного зіткнення автомобілів з надзвичайно тяжкими наслідками.

Безумовно, водій легкового автомобіля 1 проявив необачність і перед виконанням обгону об’єктивно не оцінив дорожню обстановку. Його дії повинні були ґрунтуватися на тому, що безпечність обгону повністю залежить від об’єктивної та своєчасної оцінки обстановки і передбачення її розвитку.

Ситуація 4

На заокругленні двосмугової дороги з двостороннім рухом їде автобус, його переганяє легковий автомобіль, а у зустрічному напрямку рухається вантажний автомобіль. Водій легкового автомобіля розпочав обгін на ділянці, де відстань видимості в напрямку його руху менша за довжину шляху, необхідну для обгону.

При цьому водії легкового та вантажного автомобілів не бачать один одного за поворотом дороги й автобусом. Це і призводить до небезпечної ситуації, яка може спричинити зіткнення вказаних автомобілів.

Водій легкового автомобіля мав оцінити дорожню обстановку в умовах обмеженої видимості й не починати обгін, а виконати цей маневр через певний час, коли смуга зустрічного напрямку добре проглядатиметься на достатній для обгону відстані.