Проїзд зупинок маршрутних транспортних засобів

Ситуація 1

На дорозі з двостороннім рухом, яка має дві смуги руху, стоїть автобус на позначеній автобусній зупинці. У попутному напрямку рухається легковий автомобіль.

Водій легкового автомобіля, не знижуючи швидкості руху, розпочав об’їзд автобуса. Тим часом пішохід, який вийшов з автобуса, обходить його спереду і виходить на проїзну частину. Оскільки водій легкового автомобіля не чекав появи пішохода і не бачив його руху перед автобусом, а пішохід, зі свого боку, не бачив легкового автомобіля, їхні шляхи перетнулися – у конфліктній точці може статися наїзд на пішохода.

Водій легкового автомобіля повинен був вчасно передбачити можливий розвиток ситуації, посилити увагу, за можливості збільшити боковий інтервал, знизити швидкість і бути готовим до екстреного гальмування. У надзвичайній ситуації він міг уникнути наїзду на пішохода шляхом застосування безпечного маневру вліво й об’їзду пішохода.

Ситуація 2

На дорозі з двостороннім рухом, яка має дві смуги руху, стоїть автобус на позначеній автобусній зупинці. У попутному напрямку рухається легковий автомобіль, назустріч йому їде вантажівка.

Тим часом пішохід, який вийшов з автобуса, обходить його спереду і виходить на проїзну частину. Оскільки водій легкового автомобіля не чекав появи пішохода і не бачив його руху перед автобусом, а пішохід, зі свого боку, не бачив легкового автомобіля, може статися наїзд на пішохода. Зустрічна вантажівка не дасть змоги водієві легкового автомобіля збільшити боковий інтервал і застосувати маневр вліво для об’їзду пішохода.

За такої ситуації водій легкового автомобіля може уникнути наїзду на пішохода лише шляхом зниження швидкості руху і своєчасного застосування гальмування (за необхідності – екстреного).

У разі об’їзду пішохода за такої ситуації може статися зіткнення із зустрічним вантажним автомобілем.

Ситуація 3

На дорозі з двостороннім рухом, яка має дві смуги, стоїть автобус на позначеній автобусній зупинці. У зустрічному напрямку рухається легковий автомобіль. На тротуарі справа по ходу його руху навпроти автобуса перебуває група пішоходів.

Перед роз’їздом легкового автомобіля з автобусом на проїзну частину може зненацька вийти пішохід, щоб устигнути сісти в автобус, який стоїть на зупинці. У результаті виникає небезпека наїзду легкового автомобіля на пішохода.

Автобус, який стоїть на зупинці, й перебування на протилежному тротуарі групи пішоходів, особливо коли поблизу відсутній позначений пішохідний перехід, – сигнал водію для посилення уваги щодо навколишньої обстановки. У цій ситуації він може уникнути наїзду на пішохода шляхом завчасного зниження швидкості, а в разі нагальної необхідності – і попередження пішохода про небезпеку, подавши звуковий сигнал та застосувавши екстрене гальмування.

Застосування звукового сигналу тоді, коли з’являється реальна небезпека скоєння дорожньо-транспортної пригоди, не заборонено, у тому числі й у населених пунктах.

Ситуація 4

На правій смузі двосмугової дороги в зоні позначеної зупинки трамвая стоїть автомобіль-фургон, другою смугою рухається легковий автомобіль, а на зупинці стоїть трамвай. Водій легкового автомобіля вирішив проїхати повз трамвай, адже з нього не виходять пасажири і до нього ніхто не прямує. Але в цей час спереду вантажного автомобіля на проїзну частину несподівано виходить пішохід, поспішаючи сісти у трамвай.

Оскільки і водій легкового автомобіля не бачить за вантажівкою пішохода, і пішохід з тієї самої причини не помічає, що їде легковий автомобіль, створюється небезпечна ситуація і передумови для ДТП.

Водій легкового автомобіля мав передбачити можливість виникнення небезпечної ситуації і бути готовим зупинити автомобіль у разі небезпеки. Водій вантажного автомобіля не повинен був ставити автомобіль у зоні, передбаченій для зупинки трамваїв.

Ситуація 5

На позначеній зупинці стоїть трамвай. У попутному напрямку, не знижуючи швидкості, рухається легковий автомобіль, бо з трамвая не виходять пасажири і до нього не прямують пішоходи, а задні його двері зачинені.

Небезпечність цієї ситуації полягає в тому, що під час проїзду автомобіля повз трамвай, який стоїть, з його відкритих передніх дверей може вийти пасажир і несподівано з’явитися на проїзній частині на шляху руху автомобіля.

Водій автомобіля, щоб уникнути наїзду на пішохода, мав завчасно знизити швидкість. У «безвихідній» ситуації можна було здійснити маневр вправо для об’їзду пішохода, попередивши його про це звуковим сигналом.

Ситуація 6

На дорозі з однією смугою для руху в кожному напрямку на розташованій посередині трамвайній колії стоїть трамвай. У попутному напрямку їде легковий автомобіль, водій якого, не знижуючи швидкості, намагається проїхати повз трамвай, оскільки з нього не виходять пасажири і до нього не прямують пішоходи.

Така ситуація може перетворитися на небезпечну. Водій бачить, що у трамвая зачинені двері, а пішохід – ні, тому він поспішає перейти проїзну частину попереду трамвая, щоб сісти до нього. У результаті пішохід зненацька з’являється на проїзній частині перед автомобілем.

Водій, проїжджаючи повз трамвай, який стоїть, у будь-якій ситуації має знизити швидкість і бути напоготові негайно зупинити свій автомобіль. У разі нагальної потреби можна застосувати й маневр вправо для об’їзду пішохода, попередивши його звуковим сигналом.

Ситуація 7

У зоні автобусної зупинки стоять легкові автомобілі. Від зупинки почав від’їжджати автобус. У тому самому напрямку лівою смугою прямує легковий автомобіль – він під’їхав безпосередньо до автобуса.

Небезпечність цієї ситуації полягає в тому, що водій легкового автомобіля не бачить за автобусом транспортних засобів, які стоять. А водій, що від’їжджає від зупинки, не помічає через дзеркало заднього огляду легковий автомобіль, який перебуває в безпосередній близькості, і, виконуючи об’їзд легкових автомобілів, що зупинилися, різко робить маневр вліво. Унаслідок цього можливе їх зіткнення.

Водій легкового автомобіля, щоб не допустити зіткнення за такої ситуації, повинен був, наближаючись до автобуса, що стоїть на зупинці, знизити швидкість і в момент його від’їзду, за необхідності, зупинитися, щоб запобігти ДТП. Безумовно, водій автобуса мав більш уважно оцінити ситуацію і не починати від’їзд від зупинки, доки не проїде легковий автомобіль. Водії легкових автомобілів не повинні були ставити їх у зоні автобусної зупинки.